z prysznica woda leci

Bateria prysznicowa – jak ją wybrać? Urządzamy łazienkę nowożeńców!

Po zakupie kabiny prysznicowej zwykle mamy wrażenie, że najtrudniejsze wyzwanie jest już za nami. Rzeczywistość może być jednak znacznie bardziej skomplikowana. Konieczne jest zaopatrzenie się także w baterię prysznicową. Asortyment, z jakim mamy do czynienia, zachwyca swoim bogactwem. Trudno nie cieszyć się z tego powodu, trudno jednak również nie zgodzić się z tym, że znalezienie ciekawego rozwiązania, gdy wybór jest tak duży, może być problematyczna. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy uświadamiamy sobie, że armatura powinna być dobierana nie tylko w oparciu o nasze preferencje. Jak zatem przystąpić do tego zadania, aby mu sprostać?

Poznaj rodzaje baterii prysznicowych

Na zdjęciu wielofunkcyjny zestaw prysznicowy
Na zdjęciu wielofunkcyjny zestaw prysznicowy

Jeśli kluczowym kryterium podziału jest dla nas sposób montażu, możemy mówić o bateriach naściennych znanych też jako natynkowe oraz o ich podtynkowych odpowiednikach. Baterie naścienne montuje się bezpośrednio na dopasowanych do nich rurach. Są tanie, a ich montaż nie należy do skomplikowanych nawet, jeśli nie mamy dużego doświadczenia w tym zakresie. Wygląd takich baterii prysznicowych trudno jest jednak uznać za nowoczesny, wielu osobom przeszkadza też to, że instalacja wodna jest widoczna.

Baterie podtynkowe mają znacznie bardziej nowoczesny wygląd, a ich największą zaletą wydaje się to, że nie trzeba umieszczać ich bezpośrednio na instalacji wodnej. Nie oznacza to jednak, że ich montowanie jest proste. Wymaga wykonania w ściennie bruzd, sam model zaś, ze względu na swoją stylistykę, staje się szczególnie kłopotliwy w przypadku nawet drobnej awarii. Zanim jednak do niej dojdzie, można cieszyć się atrakcyjnym wyglądem baterii jako że na zewnątrz widoczna jest jedynie maskownica, dźwignia i sama wylewka. Plusem baterii podtynkowych jest także dostępność w dużym wyborze, bez trudu można więc dopasować je do stylistyki typowej dla konkretnego pomieszczenia.

W sprzedaży dostępne są także tak zwane baterie jednopunktowe, a więc takie, w przypadku których mamy do czynienia z przymocowanym do ściany na stałe uchwytem. Nadal mają one spore grono zwolenników, ich popularność systematycznie jednak spada. Przyczyna jest tu niewielka funkcjonalność rozwiązania, które nie sprawdza się najlepiej w tych łazienkach, z których korzystają osoby o różnym wzroście.

para młoda pod prysznicem

Głowica i jej znaczenie

Gdybyśmy mieli wskazać te elementy każdej baterii prysznicowej, które powinny być wykonane ze szczególnie dużą starannością, o głowicy pomyślelibyśmy z pewnością w pierwszej kolejności. To właśnie ona ma kluczowe znaczenie nie tylko dla jakości baterii, ale również dla jej szczelności. Odpowiada za regulację wody, gwarantuje też właściwe zmieszanie wody zimnej oraz ciepłej. Jeśli jest rozwiązaniem lepszej jakości, w jej wnętrzu można spotkać dodatkowe rozwiązanie. Jest nim tłumik, dzięki któremu szum przepływającej wody zmniejsza się, a tym samym staje się mniej zauważalny. Przy zakupie warto przeanalizować także średnicę głowicy pamiętając o tym, że im będzie ona większa, tym większy będzie też strumień wody, z którego będziemy mogli skorzystać.

Dziś możemy mówić o trzech rodzajach głowic mamy więc do czynienia z modelami ceramicznymi, suwakowymi oraz termostatycznymi. Głowice ceramiczne są ciągle jeszcze najbardziej popularne. Nie są drogie, a do tego pozwalają na precyzyjne ustalenie nie tylko siły wody, ale i jej temperatury. Niestety, należy liczyć się z tym, że będą wrażliwe na różnego rodzaju zanieczyszczenia, ich sprawne funkcjonowanie wymaga więc regularnego czyszczenia.

Korpus, waga i uchwyty

Korpus jest często postrzegany przede wszystkim jako element ozdobny. Dobrze jest jednak pamiętać, że to właśnie na nim spoczywa bateria prysznicowa, jego wysoka jakość jest więc gwarantem wieloletniego bezproblemowego jej użytkowania. Przeważnie jest wykonany z mosiądzu, choć w sprzedaży dostępne są też rozwiązania wykonane ze stali szlachetnej, złota oraz niklu. Przed zakupem korpusu z elementami niklowanymi dobrze jest zastanowić się nad tym, czy któryś z domowników nie zmaga się z reakcją uczuleniową. Nikiel okazuje się być silnym alergenem.

Analizując wagę baterii nietrudno o błąd wynikający z mylnego przekonania o tym, co może być dla nas korzystne, a co nie. Wielu osobom wydaje się, że to lekkie baterie prysznicowe są najbardziej pożądane. Przecież prezentują się znakomicie, a ich delikatność nadaje wdzięku pomieszczeniu, do którego mają trafić. Warto jednak pamiętać, że w tym konkretnym wypadku lepiej zaufać założeniu, że im więcej, tym lepiej. Ciężka bateria jest bardziej trwała, posiada też atut szczelności, o którą jest dość trudno w przypadku jej lżejszych odpowiedników.

luksusowy prysznic

Kwestią wartą rozważenia jest też ta, która odnosi się do ilości uchwytów w baterii prysznicowej. W sprzedaży dostępne są rozwiązania jedno- oraz dwuuchwytowe, a ich wybór w dużej mierze jest uzależniony od naszych preferencji. Często konieczne okazuje się też uwzględnienie stylistyki pomieszczenia, w jakim znajduje się bateria. Nowoczesne modele posiadają zwykle baterie z jednym uchwytem. W łazience w stylu retro znacznie lepiej sprawdzi się jednak ta, w której woda zimna i ciepła posiadają swoje własne kurki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *