ślubne ciasto

Najpopularniejsze ciasta na wesele

Przygotowując się do wesela nie można zapominać o tym, jak ważne w menu są ciasta. Oczywiście, królem imprezy pozostaje tort weselny, dla nikogo zaskoczeniem nie jest więc to, że mamy do czynienia z produktem, którego wybór zajmuje sporo czasu. Nie oznacza to jednak, że inne ciasta weselne możemy uznać za mniej istotne. Lista tych, których nie powinno zająć podczas przyjęcia weselnego nie jest wcale krótka, każdy jest więc w stanie znaleźć takie, które będą mu odpowiadać.

Najpopularniejsze rodzaje ciast weselnych

Jak już wspomniano, wybór tortu weselnego jest nie lada wyzwaniem, nie tylko na nim musimy się jednak skoncentrować. Nie mniej istotny jest wybór innych ciast. Dziś mamy do czynienia z różnorodnością, która może imponować osobom najbardziej nawet wybrednym. Jak sobie poradzić w obliczu tak złożonego wyboru? Rozwiązaniem może być zamówienie przynajmniej kilku cieszących się popularnością wariantów. Stawianie na zróżnicowanie da nam pewność, że każdy z zaproszonych przez nas gości będzie w stanie znaleźć coś, co da mu niemałą satysfakcję.

Co warte podkreślenia, od ciast weselnych wymaga się dziś nie tylko tego, aby były smaczne, ale również tego, aby efektownie się prezentowały. Wśród tych wybieranych najczęściej prym wiodą dziś serniki, nie można być jednak zaskoczonym z tego powodu mając na uwadze choćby to, z jak dużym ich wyborem mamy do czynienia. Popularny sernik wiedeński jest dziś wypierany przez swój krakowski odpowiednik, modne są jednak również tak zwane serniki japońskie oraz lekkie serniki z brzoskwiniami. Nadal trudno wyobrazić sobie również wesele bez szarlotki. Zwykle na stole pojawia się ta w najbardziej tradycyjnym wydaniu, pokryta kruszonką wybieraną szczególnie chętnie przez najmłodszych konsumentów. Docenia się także ciasta kruche, ciasta biszkoptowe i ciasta z galaretką, lekkie, a tym samym idealne na letnie wesela. Nieustannie trwa też moda na ciasta z miodem.

Wybierając ciasta na wesele można zastanowić się także nad tym, w jaki sposób udekorować patery z nimi. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim wypadku sięgnięcie po delikatne przekąski. Tu znakomicie sprawdzają się ptysie, bezy oraz babeczki. Takie dodatki są niezwykle smaczne, a jednocześnie przyczyniają się do tego, że same ciasta prezentują się znakomicie.

Ile ciast będzie potrzebnych na weselu?

Gdy już wiemy, jakie ciasta są najmodniejsze i które z nich nam samym najbardziej smakują, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, ile powinno się ich pojawić na weselnej uczcie. Oczywiście, nietrudno się domyślić, że wiele zależy od tego, jak duże ma być wesele. Cukiernie, w których zamawia się wypiek ciast weselnych, zwykle sugerują założenie, że na jednego gościa weselnego powinno przypadać 30 dekagramów ciasta. Może wydawać się to niewiele, pamiętajmy jednak, że goście różnią się między sobą. Niektórzy zechcą spróbować każdej słodyczy na weselnym stole, z pewnością jednak nie będzie brakować również takich, którzy nie skosztują nawet kawałka sernika.

nietuzinkowe ślubne ciasta

Blacha ciasta zamawianego w cukierni różni się w zależności od tego, z jakim lokalem mamy do czynienia. Przed złożeniem zamówienia warto więc dopytać, jaka waga jest podana w ofercie. Oczywiście, rzeczywiste wartości mogą się różnić od deklarowanych, jeśli jednak mamy do czynienia z cukiernią, która dba o swój prestiż, różnice te nie będą znaczące. Oczywiście, przy planowaniu liczby zamawianych ciast, należy brać pod uwagę także długość imprezy. Jeśli koło drugiej w nocy zamierzamy żegnać ostatnich gości, przedstawione powyżej szacunki sprawdzą się znakomicie. Jeśli jednak planujemy dwudniową imprezę, musimy liczyć się z tym, że konieczne stanie się zgromadzenie większych zapasów.

W przypadku ciast weselnych nawet pewien nadmiar nie powinien być jednak kłopotliwy. Jeśli zaopatrzymy się w niewielkie kartonowe opakowania i poprosimy o wsparcie świadka lub świadkową, nic nie będzie stało na przeszkodzie temu, aby nadwyżki ciasta wydać gościom – wszystkim, lub tym, których wizyta najbardziej nas ucieszyła. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby pozostałości po weselnym cieście zanieść do pracy i uhonorować kolegów i koleżanki nawet, jeśli nasze relacje nie są na tyle bliskie, aby zapraszać ich na wesele.