przed ślubem

Błogosławieństwo pary młodej – jak powinno wyglądać i jak się przygotować

Często w sieci możemy natknąć się na dyskusje dotyczące przebiegu ceremonii ślubnej i samego wesela. Wiele osób dopytuje się zwłaszcza o przebieg, formę i treść błogosławieństwa pary młodej. Skąd wziął się ten zwyczaj i jak powinien przebiegać współcześnie

Co to jest błogosławieństwo pary młodej?

Ten nawyk ma głębokie korzenie. Pierwotnie było to tak zwane odpylanie w domu panny młodej. Zgodnie ze starym zwyczaje było to w rzeczywistości podziękowanie, ponieważ państwo młodzi stopniowo mówili: „Matko i tato, dziękuję za wychowanie i błagam o wybaczenie i błogosławieństwo”. W innej części uroczystości rodzinnej pan młody podziękował rodzicom: „Mamo i tato, dziękuję za twoją córkę. Kochaj nas oboje i proszę, weź mnie za syna i daj mi błogosławieństwo. Potem następowało błogosławieństwo dla pana młodego. Podobnie panna młoda dziękowała i błagała, a także otrzymywała błogosławieństwo. Możliwe jest, że gdzieś błogosławieństwo w tej formie nadal jest utrzymywane przez postać ojca chrzestnego, który prowadzi całą ceremonię.

Błogosławieństwo dziś

Błogosławieństwo po łacinie nazywa się bene dicere. Treść błogosławieństwa jest na ogół inspirowane duchową mocą, którą można uzyskać od innej osoby, jako koszyk prezentowy pełen wszystkiego dobrego, pełnego miłości i rozumienia. W przypadku osób wierzących błogosławieństwo wiąże się z wykonywaniem znaku krzyża na czole, który jest głębokim symbolem dla chrześcijan. Ilekroć wykonuje się znak krzyża w tym przypadku, błogosławi się ich myślenie, słowa i wolę. Moc błogosławieństwa od rodziców polega na tym, że dają dzieciom błogosławieństwa od Boga. Dlatego w katolickich rodzinach rodzice błogosławią swoje dzieci, zanim się urodzą i przed wszystkimi ważnymi krokami w życiu. Małżeństwo i narodziny nowej rodziny są bez wątpienia jednym z nich.

Jak powinno przebiegać błogosławieństwo?

Konieczne jest znalezienie formy, która będzie dobra dla wszystkich. Dlatego błogosławieństwo rodziców powinno stać się tematem rozmowy z obojgiem rodziców jeszcze przed ślubem. Czyniąc to, pamiętają, jak spędzacie przygotowania ślubne i przedślubne. Może to pomóc zbliżyć je do siebie i zrozumieć różne punkty widzenia. Ostateczną decyzję powinna jednak podjąć młoda para. Jeśli chodzi o przestrzeń, ta intymna chwila zwykle ma miejsce tylko w wąskim kręgu rodziców i dzieci, w domu lub mieszkaniu panny młodej tuż przed wyjściem na ślub. Jednak w niektórych przypadkach błogosławieństwo może odbyć się także przed rozpoczęciem wesela. Można spotkać się też razem w przeddzień ślubu, a nawet z każdą parą rodziców oddzielnie. Być może gdzieś w parafii będzie miejsce przed ceremonią. Odważni mogą wykorzystać chwilę przed wejściem do kościoła.

Jakie słowa wybrać?

Odpowiednie słowa błogosławieństwa można znaleźć w Biblii w rozdziale 6 Księgi Liczb:

Niech Pan cię błogosławi i chroni!
Niech Pan pokaże ci jasne oblicze i okaż litość!
Niech Pan odwróci twarz do ciebie i da ci pokój!

Możemy również użyć tekstu rodzicielskiego błogosławieństwa z Benedictual, książki zawierającej błogosławieństwa na różne okazje. Słowa błogosławieństwa powinny zostać przygotowane wcześniej.

3 thoughts on “Błogosławieństwo pary młodej – jak powinno wyglądać i jak się przygotować

  1. To szczególny dzień wiec dobrze jest zapiąć wszystko na ostatni guzik i zorganizować event po mistrzowsku.

Comments are closed.