wózki

Jaki wózek spacerowy wybrać – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Jeśli spacery z maluchem rzeczywiście mają sprawiać nam przyjemność, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wiele zależy od tego, jak dobry będzie kupiony przez nas wózek spacerowy. Jeśli przed każdym wyjściem będziemy wyrzucać sobie, że zdecydowaliśmy się na zakup, którego mamy dość, z pewnością znajdziemy dziesiątki powodów, dla których spacer taki można sobie podarować. Unikanie przebywania na świeżym powietrzu nie jest wskazane ani dla nas, ani dla dziecka. Czas więc zadać sobie pytanie o to, na co zwracać szczególną uwagę, jeśli spacerówka ma być udanym zakupem.

Teren ma znaczenie

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, który sklep z wózkami spacerowymi ma najlepsze recenzje w Internecie, powinniśmy postawić sobie pytanie o to, gdzie właściwie mamy zamiar jeździć. Jeśli mieszkamy w centrum miasta, a planując spacery myślimy przede wszystkim o utrzymanych w znakomitym stanie ścieżkach parkowych, z pewnością nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Jeśli jednak wiemy doskonale, że dłuższy spacer wymusi na wózku pokonywanie dróg gruntowych, musimy mieć świadomość tego, że nie każde dostępne na rynku rozwiązanie upora się z tak zdefiniowanym zadaniem. Teren przesądza przede wszystkim o wielkości kółek w wózku. Jeśli jest pozbawiony przeszkód, nie muszą być one duże, jeśli jednak okazuje się bardziej wyboisty, im kółka są większe, tym łatwiej pokonuje się przeszkody piętrzące się na naszej drodze.

Wiek dziecka i jego rola

Inną kluczową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jeszcze przed dokonaniem zakupu jest wiek dziecka. Inaczej wybiera się wózek dla niemowlęcia, które na spacerach głównie śpi, a inaczej dla rozbrykanego przedszkolaka, który lubi podziwiać świat i interesuje się wszystkim dokoła. Jeśli więc szukamy spacerówki dla malucha, musimy pamiętać o tym, że najmłodsze dzieci rzadko są aktywne na spacerach. Najlepiej w takim przypadku zdecydować się na model z rozkładanym oparciem tak, aby dziecko nie musiało spać na siedząco kiwając się na boki. Podczas spacerów z dziećmi leżącymi warto też dołożyć wszelkich starań, aby nadmiar słońca nie okazał się dla nich zagrożeniem. Na szczęście, nie jest to wcale tak trudne zadanie, jak mogłoby wydawać się wielu z nas. W sprzedaży nie brakuje wózków wyposażonych w budkę chroniącą malucha przed słońcem, wejście w posiadanie takiego rozwiązania z pewnością okaże się więc znakomitym rozwiązaniem. Przed zakupem warto też upewnić się, że wózek ma na tyle długie siedzisko, aby dziecko mogło wygodnie zmieniać pozycję podczas spaceru.

Ile powinien ważyć wózek spacerowy?

Choć sprzedawcy przekonują nas często, że sposób konstrukcji dzisiejszych wózków przyczynia się do tego, że ich waga nie ma aż tak dużego znaczenia, jak do tej pory, warto podchodzić do tego rodzaju deklaracji z pewną ostrożnością. Pamiętajmy, że w ostatecznym rozrachunku to matka najczęściej jest osobą, która wnosi i znosi wózek, a przecież często znajduje się w nim nie tylko dziecko, którego nie chce się obudzić, ale także torba z zakupami. Trudno o wskazówki, które sprawdzałyby się bez względu na okoliczności, jeśli jednak mamy świadomość tego, że znoszenie i wnoszenie wózka nie będzie zdarzać się rzadko, najlepiej kupić taki, którego waga nie przekracza ośmiu kilogramów. Oczywiście, także tu przesada nie jest wskazana, bo im wózek jest lżejszy, tym mniej jest stabilny.

siostry

Jak składać wózek spacerowy?

Spacerówka to wózek, wobec którego mamy pewne oczekiwania. Wymagamy choćby tego, aby okazała się wózkiem, który można łatwo złożyć do niewielkich rozmiarów. Tu największą popularnością cieszą się tak zwane „parasolki” stanowiące wybawienie dla osób dysponujących jedynie niewielkim mieszkaniem. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że są to jedyne wózki, jakie powinny nas zainteresować. Bez względu na to, który z modeli skupił na sobie naszą uwagę, jego składanie i rozkładanie przećwiczmy jeszcze przed zakupem. Niejednokrotnie okazuje się, że to, co wydaje się intuicyjne na filmie instruktarzowym, nie jest takie wówczas, gdy brakuje nam doświadczenia.

Podbijanie i jego znaczenie

Wiele firm reklamuje polecane przez siebie wózki jako te, które łatwo się podbija. Jeśli po raz pierwszy dokonujemy wyboru wózka dla malucha, taka deklaracja może być nieco zaskakująca. Warto zatem przypomnieć, że przez podbijanie rozumie się unoszenie przednich kół przez odpowiedni nacisk na rączkę. Przydaje się to zwłaszcza wówczas, gdy pojawia się konieczność pokonania dość wysokiego krawężnika, a jeżdżąc wózkiem z pewnością nie raz przekonamy się o tym, że na polskich drogach ciągle nie brakuje przeszkód architektonicznych stanowiących duże wyzwanie dla rodziców maluchów. Innym atutem wózka, na który należy zwracać uwagę, jest łatwość jego prowadzenia. Tu w szczególny sposób we znaki dają się lekkie spacerówki. Często ich prowadzenie wymaga użycia dwóch rąk, co staje się szczególnie kłopotliwe, gdy maluch ma już ochotę na samodzielne poznawanie świata, a tym samym nie chce siedzieć w wózku będąc jednocześnie dzieckiem na tyle małym, że nie powinno się mu pozwalać na samodzielne spacerowanie obok mamy i taty.