pracowniczka biura rachunkowego

Kompetencje biura rachunkowego czyli jak wybrać idealne biuro do współpracy

Bardzo często małżonkowie po wzięciu ślubu otwierają swoją działalność, z myślą że we dwoje będzie to łatwiejsze zadanie. Niestety tak różowo nie jest, ale mogą pomóc rozwiązania i zewnętrzny outsourcing. Istnieje wiele mocnych argumentów przemawiających za tym, aby prowadząc działalność gospodarczą nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Nawet najwięksi zwolennicy tego rozwiązania zwracają jednak uwagę na to, że nie wszystkie podmioty tego rodzaju są w takim samym stopniu warte zainteresowania. Jak zatem znaleźć biuro, z którym można będzie współpracować przez lata bez obaw o jakość świadczonych usług?

Sprawdź lokalizację biura

Skąd jest biuro? To pytanie zadawane jest w pierwszej kolejności. Przedsiębiorca z Dąbrowy Górniczej szukający do współpracy biura rachunkowego, w pierwszej kolejności będzie przeglądał dostępne oferty usług księgowych od biura z Dąbrowy Górniczej, dopiero gdy nie znajdzie pasującego biura rozszerzy zakres poszukiwań. Wprawdzie żyjemy w czasach, w których lokalizacja nie powinna mieć znaczenia, fakt że przez Internet można nie tylko przesłać dokumenty księgowe, porozmawiać z pracownikami biura rachunkowego, czy nawet umówić się z nimi na wirtualną kawę, jednak mimo wszystko właściciele firm szukają gdzie najbliższej. Musisz zadać sobie pytanie, czy lokalizacja biura będzie miała znaczenie dla Ciebie. Jeżeli tak, sprawa jasna, jeżeli nie, obszar poszukiwań możesz rozszerzyć nawet na całą Polskę.

Sprawdź poziom wykształcenia właścicieli i pracowników biura

Nie od dziś wiadomo, że nawet ukończenie najlepszej uczelni wyższej nie daje gwarancji posiadania wiedzy na wysokim poziomie. Zaskoczeniem dla nikogo nie może być też to, że wiedza teoretyczna i umiejętność zastosowania jej w praktyce nie zawsze idą ze sobą w parze. Nie da się jednak ukryć, że wykształcenie w zawodzie zwiększa szansę na świadczenie usług na wysokim poziomie. Jeśli więc myślimy o nawiązaniu stałej współpracy z biurem, powinniśmy upewnić się, że osoby zajmujące się obsługą księgowo-kadrową mają wykształcenie magisterskie z zakresu rachunkowo-podatkowego. Oczywiście, rachunkowość ulega dynamicznym przeobrażeniom, a bycie na bieżąco ze zmianami w podatkach wymaga uczenia się przez cały czas. Dobrym pomysłem może być więc również zebranie informacji na temat tego, czy w danym biurze rachunkowym popularna jest praktyka prowadzenia kursów i szkoleń doskonalących wiedzę jego pracowników.

Sprawdź licencję i ubezpieczenie OC

w pracyZmiany w przepisach polskiego prawa przyczyniły się do tego, że dziś księgi rachunkowe mogą być prowadzone także przez księgowych bez odpowiednich certyfikatów. W opinii środowiska nie pogorszyło to w żaden sposób pozycji klientów biur rachunkowych, bo i wcześniej księgowa bez certyfikatu była równie kompetentna niż osoba mająca tego rodzaju potwierdzenie kwalifikacji. Nie oznacza to jednak, że dobre biura rachunkowe nie starają się w jakiś sposób potwierdzić tego, że dbają o swój rozwój i o kompetencje swoich pracowników. Jednym z takich potwierdzeń jest certyfikat księgowy wydawany przez Ministerstwo Finansów, którym aktualnie nie jest już wydawany, ale cały czas na rynku jest bardzo cenionym poświadczeniem kompetencji. Również pewnym wyznacznikiem przynależności do elity jest zrzeszenie w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. To prestiżowa organizacja, przynależność do niej może więc sugerować, że pracownicy biura są na bieżąco z każdą zmianą przepisów, aczkolwiek bycie w jakiejś organizacji jeszcze nie jest gwarantem wysokiej jakości usług.

Nawet najlepszemu pracownikowi zdarzają się jednak błędy. Warto więc pamiętać, że biura rachunkowe są zobowiązane przez polskie prawo do posiadania aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli osoby, z którymi chcemy nawiązać współpracę nie są w stanie pokazać nam tego dokumentu albo starają się nas przekonać o tym, że nie jest on wcale tak ważny, jak mogłoby się to wydawać, najlepiej zrezygnować z kontaktów z nimi.

Oceń sposób obsługi klienta jeszcze przed podpisaniem umowy

Wiele osób nawiązujących współpracę z biurem rachunkowym zdaje się zapominać o tym, że od tej pory konieczne będzie zbudowanie relacji regularnych i dość intensywnych. Nawet najbardziej kompetentny pracownik biura nie będzie więc dobrym partnerem, jeśli obsługa klienta w firmie będzie stała na niskim poziomie. Na szczęście, poziom ten możemy ocenić samodzielnie jeszcze przed podpisaniem umowy. Już pierwsza rozmowa z pracownikiem biura rachunkowego może pomóc nam w ocenie jego stosunku do klienta. Jeśli mamy wrażenie, że nie jest on zainteresowany naszymi problemami, podchodzi do nas schematycznie i stara się jak najszybciej zakończyć spotkanie, istnieje spore ryzyko, że nasza przyszła współpraca również będzie opierać się na zbliżonych zasadach. Trudno wyobrazić sobie, aby w takim przypadku była ona udana.

pracujemy na komputerze

Także przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na to, czy biuro jest w stanie zachować porządek we własnej dokumentacji. Jeśli dokumenty innych klientów znajdują się na widoku, może to świadczyć o tym, że biuro wcale nie podchodzi z należytą starannością do kwestii związanych z poufnością danych. Gdy liczymy na udaną współpracę z biurem rachunkowym, musi być to podmiot, do którego będziemy mieć zaufanie. Nieustannie martwiąc się o bezpieczeństwo naszych dokumentów, trudno będzie o nim mówić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *