rozmowa o ciąży

Jak powiedzieć o ciąży facetowi, rodzinie, dzieciom

Jak poinformować partnera, rodziców i dzieci, że spodziewamy się potomka? Najprostszym rozwiązaniem jest zakomunikowanie wszystkim razem i każdemu z osobna tego faktu i obserwowanie reakcji kolejnych domowników. Jeśli jednak chcesz zrobić to w bardziej kreatywny sposób, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby znaleźć bardziej interesującą formę podzielenia się ze światem tą radosną wiadomością.

Wspólny wypad na obiad

Początek ciąży to czas, w którym można być jeszcze osobą nie mniej aktywną niż w czasie starania się o dziecko. Skoro więc nic nas jeszcze nie boli, a żołądek nie odmawia posłuszeństwa po każdym posiłku, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zaplanować wspólne wyjście do miasta na obiad. Może być to zarówno wizyta w restauracji, jak i w ulubionej pizzerii, bo sama sceneria nie ma aż tak dużego znaczenia jak poczucie, że jest się w miłym miejscu. Oczywiście, domownicy z pewnością zaczną podejrzewać, że wspólne wyjście nie jest przypadkowe, nie ma w tym jednak nic złego. Podczas samego obiadu o ciąży można powiedzieć wprost, jeśli jednak lubimy niespodzianki, możemy poprosić o wsparcie kelnerkę albo kelnera. Podczas podawania dań kolejnym członkom rodziny obsługa jest w stanie dyskretnie umieścić przy talerzach karteczki z odpowiednimi napisami: „babcia”, „dziadek”, „ciocia”, „wujek” albo „siostra”. Oczywiście, planując taką formę komunikacji o odmiennym stanie dobrze jest zająć stolik znajdujący się nieco na uboczu, bo może się okazać, że najbliżsi będą nieco głośniejsi niż zazwyczaj wyrażając swoją radość.

para gotuje

Kto nie lubi prezentów?

Ciąża to radosny czas, to jednak także zapowiedź zmian, a tych niektórzy z najbliższych mogą się obawiać. Partner może obawiać się, że dziecko sprawi, że znajdzie się na bocznym torze, starsze dzieci także mogą czuć się odrzucone obawiając się, że rodzice skoncentrują się przede wszystkim na maluchu, który pojawi się w ich domu. Trudno utrzymywać, że nic się nie zmieni, bo pojawienie się w domu dziecka zawsze oznacza przynajmniej kilka zmian. Można jednak starać się, aby zmiany te nie odbiły się na najbliższych. Najlepiej zacząć już teraz sprawiając, że sama ciąża będzie się im kojarzyć z czymś pozytywnym. Chcąc osiągnąć ten cel warto przygotować domownikom niewielkie prezenty dbając o to, aby były starannie zapakowane. Mogą być to książki, słodycze, kosmetyki, cokolwiek, co sprawi radość nawet, jeśli sam prezent nie będzie kosztowny. Do każdego upominku dołącz kartkę z informacją „zostaniesz babcią”, „będziesz teraz starszym bratem”, „no ciotka, szykuj się na spacery z wózkiem”. Nawet, jeśli informacja o Twojej ciąży kogoś zaskoczy, miły upominek z pewnością złagodzi szok.

Krótko i na temat

Chcesz poinformować najbliższych o ciąży w zabawny sposób, a jednocześnie wiesz, że nie mas czasu na długie przygotowania? Nic straconego! Wystarczy, że wygospodarujesz pół godziny, w czasie których przygotujesz szybkie ciasto. Jego rodzaj nie ma znaczenia, niech więc będzie to po prostu ten rodzaj wypieku, który najbardziej Ci smakuje. Ciasto nie jest wcale zresztą tak ważne, jak to, co będzie się znajdować na jego wierzchu, a przecież jest to znakomita przestrzeń na prosty komunikat. Najbardziej naturalnym wydaje się ten, który obwieszcza, że jesteś w ciąży, możesz jednak zakomunikować otoczeniu fakt odmiennego stanu także w bardziej wyszukany sposób. Pomysł ten można zresztą zrealizować nawet nie przepadając za pieczeniem. Ciasto z odpowiednim napisem można przecież zamówić.

test ciążowy

Wolne żarty

Jeśli lubisz sobie żartować, a wprowadzanie najbliższych w konsternację bawi Cię bardziej niż oglądanie komedii romantycznych, wykorzystaj swoje poczucie humoru i obserwuj zabawne reakcje innych. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie temu, aby informować ich o ciąży mimochodem, podczas prowadzenia niezobowiązującej rozmowy. „Tak mamo, wpadniemy do Was na obiad, ale przygotuj od razu coś dobrego do picia, po całym dniu kompletowania wyprawki będziemy wykończeni”. Po takim komunikacie można już robić wszystko, aby nie wybuchnąć śmiechem obserwując minę skonsternowanych domowników. Oczywiście, metoda ta nie sprawdzi się najlepiej, jeśli ojciec dziecka lub jego przyszły dziadek będą właśnie jechać samochodem przez zatłoczone miasto, więc miej to na uwadze.

Sugestywne książki

Ciąża jest szczególnym czasem także dlatego, że przez następne miesiące będzie wpływać nie tylko na Twoje życie, ale również na życie bliskich Ci osób. Przebywanie w Twoim towarzystwie może nie być łatwe, a brak wiedzy na temat tego, jak pomagać ciężarnej, aby nie przesadzać, może być irytujący dla każdej ze stron. Na szczęście, nie mówimy o wyzwaniu, któremu nie da się sprostać, a pomóc mogą w tym książki. Jeśli więc chce poinformować najbliższych o ciąży w niekonwencjonalny sposób pomagając im jednocześnie w przetrwaniu tego czasu, który może stanowić dla nich nie lada wyzwanie, zadbaj o odpowiednie lektury. W księgarniach nie brakuje poradników dla przyszłego taty, dziadków, cioć i rodzeństwa i już choćby pobieżne ich przekartkowanie może przyczynić się do tego, że ciąża wyda Ci się łatwiejsza do zniesienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *